Strop rozpoczęty

-  nie zwalniamy.




Trochę to trwało, ale udało nam się przygotować aktualizację. Zimowy czas, który nastał, nie spowodował spowolnienia prac.

Jeszcze przed nadejściem zimy wypoziomowaliśmy posadzkę, aby mieć bezproblemowy start kolejnego etapu. W tak zwanym międzyczasie uzupełniliśmy fosę o rurę drenarską i zasypkę ze żwiru z zastosowaniem geowłókniny. Całość zaczyna już funkcjonować, czyli deszczówka z garażu przedostaje się do fosy, opływa kopułę i docelowo wpada do zbiornika.

Dodatkowo zrobiliśmy rozeznanie w tartakach i wybraliśmy lokalnego dostawcę.  Sumarycznie jest tego 5,4 kubika drewna na strop: 9szt. słupów i 40szt. belek.

Wymyśliliśmy system mocowania belek do kopuły i stabilizacji słupów do podłoża.  Wygląda to jak na zdjęciach, czyli stopka słupa składa się z dwóch niezależnych elementów, gdzie jeden mocowany jest do podłoża, a drugi do podstawy słupa. Wtedy wystarczy już włożyć jeden element w drugi i słup stoi sam.

Belki drewniane mocujemy do kopuły poprzez specjalnie ukształtowany łącznik stalowy, którego wymiary dobrane są do przewidywanego obciążenia, wymiarów belki oraz miejsca mocowania do kopuły. Po nawierceniu otworów w kopule, przykręciliśmy łączniki śrubami tulejowymi otrzymując 27 podpór belek drewnianych.



Belki mają średnio ok 4m długości, a muszą znaleźć się na wysokości ok. 2,7m.


Przygotowujemy je poprzez nacięcie i wytworzenie otworów, w które schowają się śruby. Belki na słupach mocowane są łącznikami na wkręty i gwoździe. Stosujemy także drewniane złącza ciesielskie (wręb).

Cały układ konstrukcyjny stropu budowany jest w oparciu o przestrzenną ramę (na ośmiu słupach). W widoku z góry wygląda jak kwadrat ze ściętymi dwoma wierzchołkami (ostatnie zdjęcie).
Do ramy mocujemy belki i opieramy na kopule poprzez łącznik. Łączników jest 27 szt. i co druga belka będzie opierała się bezpośrednio na ramie, a pozostałe na wymianie.
Belki tworzą układ pierścieniowy. Finalnie na belkach ułożymy płyty gr. 22mm.
Na tym etapie przewidzieliśmy antresolę i miejsce na klatkę schodową.
Z ciekawostek – zostaliśmy zakwalifikowani do listy rezerwowej programu dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków.
MiDiET

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Drzwi zewnętrzne

Wylewka na parterze

Układ pokoi